1. Темељни православни принципи српске државности
Народно, односно национално осећање код Срба је уобличио Свети Сава и оно је утемељено на православној вери, аутокефалној Цркви и саборном заветовању.
У том духу, српска државност се темељи на служењу Господу у миру, човекољубљу, слободи личности, општем духовном и материјалном напретку, друштвеној правди и владавини права. У томе су и смисао и сврха постојања државе, који се остварују стваралаштвом и сарадњом у оквиру људске заједнице – породице, колектива, државе. За нас, демократски политички систем се темељи на усаглашавању различитих ставова путем дијалога у циљу постизања саборног јединства народа. Онај ко има извршну власт, одговоран је Богу и народу.
Да би остварила свој смисао и сврху, држава мора бити слободна, суверена и целовита.
2. Право на уједињење
Очувањем своје вере и темељних принципа кроз векове тешких искушења, а нарочито херојским мучеништвом у Првом и масовним страдањем и отпором фашизму у Другом светском рату, српски народ се ујединио и постао један од утемељивача и важних носилаца савременог Међународног права.
Разбијањем Југославије уз гажење Међународног и унутрашњег права, српски народ је остао подељен у више држава и окупираних територија. Наше право на уједињење је наш историјски императив и предуслов обнове владавине међународног права у светским односима.
Полазећи од темељних принципа своје државности, српски народ тежи и равноправним интеграционим процесима са духовно блиским народима и државама и најширој мирољубивој мултилатералној сарадњи на европском и светском нивоу.
В.К.